Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Dolné Lefantovce

Rímskokatolícka cirkev

Liturgický kalendár

Internetová televízia:

     História cirkevného života v obci

     Pôsobenie katolíckej cirkvi na území obce Dolné Lefantovce možno doložiť k začiatku 13. storočia, keď je známa existencia fary a kostola sv. Martina (1218 a 1268), ktoré stáli v obci Horné Lefantovce s pôsobnosťou aj pre obec Dolné Lefantovce (v tom čase sa obce ešte nerozdelovali na Horné a Dolné), čo je vlastne až podnes, keď obec patrí do farnosti Horné Lefantovce.

     V samotnej obci však bol už v roku 1380 postavený kostol zasvetený Panne Márii, ktorý bol prestavovaný v rokoch 1559, 1778, 1801, 1983. Veža kostola bola postavená v roku 1857. Hlavný obraz Narodenia Panny Márie pochádza z 19. storočia (J.Zanussi). V kostole je pôvodná gotická krstiteľnica.

     Významné osobnosti cirkevného života:

   Vojtech Bartakovič (1792 - 1861), bol jágerským arcibiskupom, podporoval bernolákovcov, je pochovaný v krypte v Dolných Lefantovciach.

     Do obdobia II. svetovej vojny žilo v Dolných Lefantovciach niekoľko rodín židovského vierovyznania. Židovská obec mala svoj vlastný chrám a cintorín (nachádzal sa na pravom brehu Lefantovského potoka pri obecnom úrade.

 

 

     Súčasný stav a zámer rozvoja cirkevných zariadení v obci

 

     Kostol rímsko-katolíckeho vierovyznania

    V obci sa nachádza kostol rímsko-katolíckeho vierovyznania v centre obce s patrocíniom Narodenia Panny Márie, v ktorom sa konajú omše 3-krát do týždňa.

     Rímsko katolícky farský úrad

     Obec Dolné Lefantovce patrí v súčasnosti pod farský úrad Horné Lefantovce, odkiaľ je zabezpečovaná aj pastoračná činnosť.

     Cirkevné zariadenia charakteru vyššej alebo špecifickej vybavenosti: kostol iného vierovyznania, cirkevný úrad iného vierovyznania sú dostupné v meste Nitra ale aj v mestách Topoľčany, Bratislava a pod.

 

Link na oficiálnu stránku katolíckej cirkvi na Slovensku:  www.kbs.sk


 

webygroup

Využite registráciu a nechajte sa informovať o novinkách na našej stránke

:
:
Zabudli ste heslo
Registrovať

Za obsah zodpovedá
webmaster

Autor fotografií: Obecný úrad


1362676

Úvodná stránka